Škola se loučila se svými deváťáky

V pondělí 29. června proběhlo v obřadní síni městského úřadu slavnostní vyřazení žáků devátých tříd Základní školy Štíty za účasti rodičů, starosty města, ředitele školy a pedagogů. Žáci obdrželi svá poslední vysvědčení od paní učitelky Krňávkové a Jílkové, které obě deváté třídy dovedly na konec jedné cesty a popřály absolventům mnoho štěstí na cestě další.

Fotogalerie

TIC Štíty vydalo novou informační brožuru o sakrálních památkách

V pátek 19. června jsme v kulturním domě pokřtili brožuru Ivany Valentové „Drobné sakrální památky ve Štítech a přidružených obcích“. Role kmotra se ujal akademický sochař a restaurátor Petr Tůma, který navrátil původní krásu již několika štíteckým památkám a v letošním roce se věnuje soše svaté Anny u hřbitova. O důstojný úvod se postaral vynikající klavírista Martin Hroch, který nám během slavnostního večera zahrál několik krásných skladeb. Po proslovech pana starosty a pana faráře se slova ujala sama autorka Ivana Valentová, která všem přítomným přiblížila, jak, kdy a proč sakrální památky vznikaly, jaké svaté zobrazují a mnoho dalších zajímavostí. Kdo z Vás jste na křtu nebyli a rádi byste brožurku získali, stačí zajít do Turistického informačního centra, kde si ji můžete zdarma vyzvednout.

Radka Jánešová – Turistické informační centrum Štíty

Fotogalerie

Štítečtí dobrovolníci pomáhali po povodních

Po dva dny pomáhali s odklízením škod po povodních v řadách charitních dobrovolníku dvě skupiny ze Štítů a Březné. Manželé seniorského věku z Oskavy na Uničovsku během několika minut přišli o bydlení a veškerý majetek. Vyklízel se  zničený nábytek a vybavení domu. Další den se osekávaly omítky a vyvezla podlaha. Přímo na místo jsme dovezli i část sbírky, kterou pořádali štítečtí hasiči. Všichni odvedli obrovský kus práce. S manželi jsem v kontaktu a tak od nich předávám obrovské díky se slzami v očích všem, co pomáhali.

Eva Pecháčková
Koordinátorka dobrovolnického centra Charity Zábřeh – DobroDruh

Zveme Vás na křest nové brožury o drobných sakrálních památkách na Štítecku

Srdečně Vás zveme na Křest brožury DROBNÉ SAKRÁLNÍ PAMÁTKY VE ŠTÍTECH A PŘIDRUŽENÝCH OBCÍCH, který proběhne v pátek 19. června v 17:00 hodin v kulturním domě. Čeká na Vás také příjemné posezení při poslechu klavírních skladeb v podání vynikajícího hudebníka Martina Hrocha.

Nápad pro vznik této informační brožury vznikl před mnoha měsíci, kdy mi místní historička Ivana Valentová vyprávěla o svém sběru informací o drobných sakrálních památkách, na které je okolí Štítů i město samo bohaté. Téma je to velice zajímavé nejen pro milovníky historie, ale také pro všechny, kteří mají rádi naše město a chtějí se při svých toulkách po okolí dozvědět něco navíc. Proto jsem za Turistické informační centrum Štíty zažádala o finanční podporu Olomoucký kraj a Město Štíty. Díky jejich přispění má TIC Štíty nový informační materiál pro místní obyvatele, návštěvníky a turisty. Přináší i tip na výlet, neboť kromě popisu a fotografií třiceti památek obsahuje tato drobná publikace i mapky, kde jsou historické skvosty zakresleny.

Drobné sakrální památky ve Štítech a přidružených obcích nejsou knihou, ale obsah tohoto malého dílka obsahuje fakta, která jsou zajímavá a cenná i pro budoucí generace. Proto jsme se rozhodli pro křest a autogramiádu této brožurky. Příjemné prostředí knihovny či obřadní síně jsme tentokrát z důvodu nižšího rizika případné koronavirové nákazy vyměnili za větší prostor kulturního domu. Budeme moc rádi za Vaši přítomnost na této události, odkud si budete moci zdarma a mezi prvními novou publikaci odnést. Věřím, že zaujme malé čestné místečko ve Vaší knihovně. Pokud si nebudete moci brožurku vyzvednout na jejím slavnostním představení, tak na Vás bude čekat v Turistickém informačním centru ve Štítech od 22. června.

Za TIC Štíty Radka Jánešová

Výlukové jízdní řády z důvodu uzavírky ulice Nádražní

Výlukové jízdní řády jsou platné od 25. 5. 2020 do 15. 8. 2020.

L700026 Králíky – Červená Voda – Štíty

L932273 Zábřeh – Písařov – Štíty – Č. Voda – Králíky

L932274 Zábřeh – Svébohov – Jedlí – Štíty

L932286 Zábřeh – Olšany – Zborov – Štíty

L932287 Zábřeh – Svébohov – Jedlí – Cotkytle – Štíty

L932291 Štíty – Heroltice – Březná